T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 
Giriş

 

Bulunduğunuz Yer: İlçemiz  >>   Kültür ve Turizm  >>   Kültür  >>   El sanatları

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 Vezirköprü'de el sanatları da azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak ülkemizde olduğu gibi İlçemizde de, el sanatları gelişen teknoloji ve endüstriye yenik düşmüştür. Böylece geleneksel kültür unsurumuz olan el sanatlarımızın bir kısmı kaybolmuş, yozlaşmış veya değişikliğe uğramıştır. Bütün olumsuzluklara rağmen var olma savaşı veren el sanatlarımızdan halı, kilim, bez dokumacılığı, oya, kunduracılık, bakır işlemeciliği, kuşak dokumacılığı, ağaç işlemeciliği, saç işlemeciliği v.b. gibi el sanatlarımız; ilçemizde kısıtlı da olsa, yaşatılmaya çalışılmaktadır. Günümüzde bazı köylerimizde, yaygın olmamakla birlikte, hala kullanım amaçlı üretim yapılmaktadır. İlçemizin uzak köylerinde kilim ve heybe dokumacılığı ile uğraşanlar olmakla beraber, sayıları her geçen gün azalmaktadır.
         Son yıllarda  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün çalışmaları sayesinde, yöreye ait el sanatlarının yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Bu amaçla her yıl plan ve programlı bir şekilde kasım - mayıs ayları arasında çeşitli adlar altında (biçki-dikiş, makina nakışı, halıcılık, iğne oyası v.b gibi) kurslar açılmakta ve bu kurslarda yapılan sanatsal faaliyetler sergilenerek dönem sonunda törenlerle açılmaktadır.
İlçe'ye özgü meşhur semaver yapımcılığı da yaygındır. İlçe'de yapılan semaverler, komşu il ve ilçelerde pazar bulmaktadır. Bundan dolayı semaver yapımcılığı güncelliğini korumaktadır. Vezirköprü semaverinin yapılışını kısaca tarif edersek;. SEMAVER yıllar öncesine dayanan bir buluştur. Vezirköprü esnafına atalarından kalmış bir el sanatı ve geçim kaynağıdır. Çoğu İnsan geçimini bundan sağlamaktadır. Vezirköprü esnafı kendi imkanları ile Samsun ve diğer komşu İl ve İlçelerin taleplerini karşılayacak oranda üretim yapabilmektedir.
Semaverin en az yüzelli yıldır Vezirköprü merkez ve köylerinde kullanıldığı bilinmektedir. Rivayetlere göre Vezirköprü'de Cumhuriyet öncesi, semaverin ilk ustalarının Fişekci Ahmet Usta ve Kameroğun Mehmet Usta olduğu söylenmektedir. Semaverin Vezirköprü'deki tarihi gelişme ile ilgili kesin belge ve bilgiye ulaşılamamıştır. Semaver bazı il ve İlçelerde de yapılmasına rağmen esas üretim yeri Vezirköprü' dür. Vezirköprü' ye özgü bir el sanatıdır.
Bu özelliği ile semaver adeta Vezirköprü'nün simgesi olmuştur. Semaver kaliteli bir çay demlemek için iyi bir settir. Çayı, diğer çaylardan farklıdır. Çay tiryakilerinin damak zevkini artırır ve keyif verir. Özellikle akşam sohbetlerinde misafir ağırlamalarında, bağ, bahçe ve piknik alanlarında, düğün dernek evlerinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Vezirköprü'de semaver çayının insan sağlığını koruduğuna inanılır. Semaver yediden yetmişe herkesin gözdesidir. Vezirköprü'ye gelen misafirler için güzel ve orijinal bir hediyeliktir.

                             Semaver Neden Tercih Edilir?
• Semaver zarif ve hoştur. • Çayı keyif ve huzur verir. • Tat ve koku sinmez • İçinde mikrop barındırmaz. • Kolay yakılıp kaynatılır • Bağ, bahçe, piknik ve tarlada, kışın evde, balkonda, akla gelen her yerde kullanılır • Semaver bir ayrıcalıktır • İnsan ömrüne ömür katar ve aynı zamanda unutmayın ki semaver bir canlı yayın gibidir. Göze kulağa hitap eder. Düdüğü takılırsa kaynadığında öterek haber verir.

Kilim-Heybe- Torba : Sarıdibek, Tahtaköprü Boncuklu
Taç : Sarıdibek, Tahtaköprü
Bakır ve Saç : Vezirköprü Merkez
Ağaç kaşık ve Beşik
: Kızılkese, Çaltu
Bez Dokumacılığı : Susuz, Darıcay, Alan, Kızılkese, Çorakdere, Belalan, Çaltı Semaver : Vezirköprü Merkez
Oya
: Vezirköprü Merkez de ve bütün köylerinde. Semer : Vezirköprü Merkez Vezirköprü ve köylerinde yukarıda sayılanların dışında ayrıca saraçlık, süpürge, sepet, boduç (Ağaç su kabı), Ayakkabı üretimi yapılmaktadır.
Vezirköprü Kaymakamlığı E-Posta: vezirkopru@icisleri.gov.tr 
Hükümet Konağı, Kat:2 Vezirköprü/SAMSUN Tel: 0 362 647 1001 Fax: 0362 647 2805 Site Düzenleme: Mehmet BAŞ